BLOG

Jak zostać dobrym kierowcą samochodu

Zapisując się na kurs prawa jazdy rozpoczynasz przygodę, która najczęściej trwa przez długie lata. Często na zrobienie kursu i zdanie egzaminy decydują się osoby, które dopiero skończyły 18 lat. Nie jest to jednak żadna reguła- do kursu zakończonego egzaminem państwowym przystąpić można w każdym wieku.

Zajęcia z instruktorem- zarówno teoria i praktyka finalnie sprawiają, że jesteśmy przygotowani do podejścia do egzaminu. Niezależnie od tego jaki, czy zdany za pierwszym, drugim, czy trzecim razem- jest on dopiero początkiem drogi do bycia dobrym kierowcą.

Jak być dobrym kierowcą? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak pamiętać, że dostając dokument prawa jazdy zostajemy pełnoprawnym kierowcą, dopiero w tym momencie jednak rozpoczynamy drogę do bycia dobrym kierowcą.

Dla mnie takie miano zyskać można zdobywając cenne doświadczenie wynikające z praktyki. Nic nie nauczy nas tyle, co powtarzanie pewnych czynności. Codzienny dojazd do pracy tak naprawdę każdego dnia wygląda inaczej. Nawet podążanie dokładnie tą samą drogą, w połączeniu z innymi użytkownikami tworzy przeróżne scenariusze. Dobry kierowca to taki bowiem, który pewne sytuacje potrafi przewidzieć. Przewidywanie wynika z praktyki i cennego doświadczenia w różnych sytuacjach- i tych codziennych (jak wymuszenia, zatrzymanie na skrzyżowaniu, zwężenie pasa, niedziałanie świateł bądź konieczność ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu) i tych niecodziennych (wypadek, zalana ulica, konieczność udzielenia pierwszej pomocy). Dobry kierowca to zatem osoba doświadczona, na trudne sytuacje reagująca w sposób pewny.

Pewna reakcja to nie jest to samo co brawurowa reakcja. Pewność siebie za kierownicą to podejmowanie właściwych decyzji w sposób przewidywalny i spokojny. Brawurowa jazda bardzo często wprowadza w zakłopotanie pozostałych uczestników ruchu drogowego- nie jest to więc cecha dobrego kierowcy.

Dobry kierowca przestrzega obowiązujących przepisów w każdej sytuacji. Suche przepisy to jedno- z doświadczeniem przychodzi jednak umiejętność dostosowania jazdy do warunków – np. przy śliskiej nawierzchni, gradzie, czy ulewie. Zupełnie inaczej prowadzi się wtedy samochód- mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych.

Dobrym kierowcą nazwiemy osobę zapewniającą swoim pasażerom uczucie komfortu jazdy- bez zbędnego szarpania, czy nerwowego hamowania w ostatniej chwili.

Nie można zapomnieć o kulturze jazdy- z jednej strony swoją jazdą zapewniamy pewną przewidywalność (nie używamy hamulca, gdy nie ma takiej potrzeby, manewry sygnalizujemy kierunkowskazem), z drugiej strony zwracamy uwagę na innych użytkowników ruchu i jesteśmy dla nich uprzejmi (podczas jazdy na autostradzie wyprzedzamy lewym pasem, zjeżdżając potem na prawy; wpuszczamy auta wyjeżdżające z drogi podporządkowanej; przepuszczamy pieszych; uważamy, aby nie ochlapać przechodniów wodą, gdy pada i tworzą się kałuże; zwracamy uwagę na rowerzystów).

Podsumowując, z wyrażeniem dobry kierowca idą w parze: doświadczenie, pewność siebie za kierownicą, przestrzeganie przepisów, dostosowanie jazdy do warunków, zapewnienie komfortu jazdy, kultura jazdy. Tak niewiele, a jednak tak wiele.